با توجه به اهمیت کنترل و درمان ویروس کرونا ودغدغه های جهانی این ویروس هدایت تحقیقات بین المللی در زمینه COVID -19 بسیار حائز اهمیت است. مدیریت شرکت دارا سلولز نیتا مفتخراست که به عنوان داور بین المللی تحقیقات در این زمینه از سوی جوامع پژوهشی بین المللی انتخاب شده است.

واژه “کروناویروس” از کلمه زبان لاتین “corōna” یا کلمه یونانی “κορώνη” به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌است. این واژه به مشخصه ظاهری ویریون‌ها (شکل عفونی ویروس) که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده می‌شود، اشاره دارد که حاشیه‌ای از سطح بزرگ و پیازدار داشته و یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی است. از این رو، این ویروس را ویروس تاج‌دار نیز می نامند.

در انسان چندین نوع از این ویروس شناخته‌شده است که باعث عفونت‌های تنفسی ازجمله سرماخوردگی تا بیماری‌های شدیدتری مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم شدید تنفسی حاد (SARS) می‌شوند.در دسامبر ۲۰۱۹، برای اولین بار در شهر ووهان استان هوبئی چین، پس از اینکه مردم بدون علت مشخصی دچار سینه پهلو شدند و واکسن‌ها و درمان‌های موجود مؤثر نبودند، نوع جدیدی از این ویروس با همه‌گیری در انسان شناسایی شد.

افراد می‌توانند کووید-19 را از سایر مبتلایان به این ویروس بگیرند. این بیماری می‌تواند در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلابه این ویروس، از طریق قطرات کوچک بینی یا دهان، از فردی به فرد دیگر گسترش یابد. به همین دلیل مهم است که بیش از 1 متر (3 فوت) از فردی که مریض است، فاصله بگیرید. این قطرات بر روی اشیاء و سطوح اطراف فرد فرود می‌آید سپس افراد دیگر با لمس این اجسام یا سطوح، کووید-19 را گرفته و به چشم، بینی یا دهان خود منتقل می‌کنند.

WHO در حال بررسی تحقیقات در مورد شیوه انتشار ویروس کرونا  است و به اشتراک‌گذاری یافته‌های به‌روز شده ادامه خواهد داد.

مقامات بهداشتی و شرکت‌های داروسازی در سراسر جهان برای شناسایی روش‌های درمانی یا واکسن برای کمک به مبارزه با کرونا ویروس ، با سرعت بسیار زیاد در حال تحقیقات هستند.

converted PNM file
Corona virus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست