چوب مصنوعی حاصل تلاش چندین ساله دانشمندان برای یافتن محصولی جایگزین چوب در جهت حفظ محیط زیست و جلوگیری از قطع درختان می باشد. این محصول با وجود مصنوع بودن رفتاری بسیار شبیه به چوب دارد و جایگزین اصلی بسیاری از قطعات چوبی در صنعت ساختمان محسوب می گردد.

در جهان امروزی بازیافت کالاهای استفاده شده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که این امر به واسطه توجه روز افزون مسئولين کشورها به حفظ محیط زیست و همچنین بالا رفتن هزینه های تأمين مواد اولیه و در نهایت ارزش اقتصادی قابل توجه مواد اولیه نشأت گرفته است.
چوب مصنوعی یکی از محصولات با ارزش است که از محل بازیافت مواد پلاستیکی,کاغذ و چوب از زباله ها و ضایعات شهری  وبویژه لیگنو سلولز ها تولید می گردد.

Wood Plastic Composites یاWPC یا کامپوزیت چوب و پلاستیک ، محصولی است که از چوب  و ترمو پلاستیکها تشکیل شده است که اصطلاحاً معروف به پلی وود است.

 از این ترکیب محصولات بسیار متنوع و متفاوتی جهت مصرف در صنایع مختلف بدست می آید. محصولات تولیدی از این كامپوزیتها در بخشهای مختلف از قبیل ساختمان سازی (چهارچوب ها، پروفیل و اجزاء در و قالبهای پنجره، قرنیزها، نرده ها و قفسه بندی ها)، در خودرو سازی ( تزئینات داخلی اتومبیل )، دكوراسیون (مبلمان اداری، كابینت و پیشخوان آشپزخانه)، راه آهن (تراورس های ریل راه آهن) ، كشتی سازی (عرشه کشتی ها، باراندازهای بنادر) استفاده می شود.این كامپوزیت نسبت به رطوبت و گرما بسیار مقاوم بوده و از هجوم قارچ ها و حشـرات نیز در امان است. بر اساس تجربیات بدست آمده تركیبات پلی وود همانند فرآوردهای چوبی نسبت به آتش واكنش مشابه نشان می دهند. یكی دیگر از ویژگیهای بارز كامپوزیت پلاستیك و چوب سازگاری با محیط زیست است چراکه دارای ضایعات نا چیزی بوده و همان ضایعات اندك نیز قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارند.  این كامپوزیت ها دارای هیچ گونه گاز فرمالدئید یا تركیبات آلی ناپایدار نمی باشند. ضایعات اینگونه مواد خطرناك نبوده و می توان آنها را با استفاده از روشهای استاندارد بازیافت  نمود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست